Drepturi de autor, management, impresariat sau publishing sunt concepte care nu pentru putini dintre artistii locali prezinta inca nelamuriri, fie ei artisti cu experienta ori debutanti. Nenumarate cazuri conflictuale intre artisti, compozitori, distribuitori au fost generate de lipsa de cunoastere a legislatiei muzicale si a terminologiei specifice. Nu numai talentul este esential intr-un astfel de domeniu ci si cunoasterea si asumarea drepturilor si obligatiilor ce revin fiecarei entitati implicate. Asociatia B’ESTFEST va organiza o serie de seminarii in care cei mai buni profesionisti in domeniu vor discuta pe larg despre:

- Publishing si drepturi de autor – workshop de 2-4 ore
- Concerte si impresariat artistic – workshop de 2-4 ore
- Music business – workshop 4 ore

Programul primelor workshop-uri va fi facut public in curand, la fel si procedurile de inscriere.